Yaşamboyu Eğitim Merkezi
Yemek ve Ötesi: Gastronomi, Kültür ve Tarih
TARİH 29/11/2018
SÜRE 15 Saat
YER Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs
Fiyat 1000 TL

Bugün hemen hemen herkesin türlü biçimde “yemek” yemekten konuştuğu bir dünyada yaşıyoruz... Bazen yeni açılan bir restoranla, bazen televizyondaki bir yemek programıyla, bazen instagrama konulan bir fotoğrafla yemek birden sohbetin bir parçası oluveriyor. Yeni diyetler, sağlıklı beslenme gündelik konuşmaların en gözde temaları arasında. Yemek içmek bugüne kadar hiç olmadığı kadar gündelik hayatımızın içine sirayet etmiş durumda. Bu 6 haftalık seminer dizisinde Türkiye’de ve dünyada yemek konusunda yaşanan güncel gelişmeler, öne çıkan konular ve bunların tarihsel ve toplumsal arka planı tartışılacak. Yemek alanında Türkiye’nin ve dünyanın nereden gelip nereye gittiği, çağdaş tarihsel ve sosyolojik kuramlarla birlikte düşünülecek. Seminerlerde konuk edilecek şefler, yazarlar, yemek profesyonelleriyle birlikte İstanbul’un gastronomi dünyasına yakından bakılacak.

 İÇERİK:

Hafta 1: Biradan kahveye, baharattan şekere: Yeme-içmenin kısa tarihi.

Acılı, bol baharatlı yemekler, kahvaltıda bira çorbası içen Avrupalılar... Şekerin kendisi kadar tatlı olmayan dünya tarihindeki yeri... Sofrada adab-ı muaşeret kurallarının geçmişi... İlk kafeler... Yeme-içme tarihinin önemli olay ve süreçleri, modernlik, şehirleşme, dünya ekonomisinde temel dönüşümler gibi temel tarihsel ve sosyolojik eksenler etrafında tartışılacak. 

Hafta 2: Baklavanın milliyeti olur mu? Ulusal kimlik ve yemek.

Fransız mutfağının geçmişi ne kadar eskiye gidiyor? Türk kahvesi mi Yunan kahvesi mi? En son ne zaman bir Japon restoranında yediniz? Müslüman mahallesinde salyangoz neden satılmaz? Kültürel miras, coğrafi işaretler, aşçılık okulları... Yemeğin etnik ve ulusal köklerinin sorunsallaştırılacağı bu haftada milliyetçilik, ulus-devlet merkezli siyasal dönüşümler, küreselleşme gibi konular konuşulacak.

Hafta 3: Erkekler kadınlardan daha iyi yemek yapabilir mi? Toplumsal cinsiyet, beden ve yemek.

Avrupa’da restoranların tarihi, aşçılığın profesyonelleşmesi ve şeflik mesleğinin ortaya çıkışı... Cinsiyete dayalı ev içi iş bölümü... Çağımızın hastalıkları: anoreksiya-nervoza ve obezite... Bu derste birbirinden farklı gibi duran bu üç konuyu toplumsal cinsiyet, kadınsılık-erkeksilik, beden politikaları gibi kavramlar etrafında birlikte düşünülecek.

Hafta 4: Sofra tarladan giderek uzaklaşırken: Modern tarım, toplum ve çevre.

Hibrid tohumları mı  GDO’yu mu tercih edersiniz? Organik yemek illa da daha az karbon ayak izi mi demek? Yeşil Devrim de neymiş? Deli dana, kuş gribi, salmonella... Yediklerimizden korkar olduk. Tarımın sanayileşmesi, biyoteknolojinin toplumsal sonuçları, gıda pazarının çeşitlenmesi gibi konularla bugün yediklerimizin nasıl üretildiği ve büyün bunların çevreye etkileri masaya yatırılacak.

Hafta 5: Bir köy vardı uzakta: Türkiye’de değişen tarım ve gıda pazarı.

Türkiye’de son yıllarda tarım ve gıda üretimi büyük bir dönüşüm geçiriyor. Bu durum, kırsal bölgeleri ve çiftçilikle uğraşan kesimleri özellikle etkiliyor.  Bu derste tarımsal bölgelerin tarım-dışı yatırımlara açılması, küçük üreticilerin karşılaştığı sorunlar, artan süpermarketleşme ve sertifikasyon gibi konular tartışılacak.

Hafta 6: Paçangayı panelemek: 21. Yüzyılda yemek, tüketim ve kültür.

Bugün neden yemekten çok konuşur hale geldik? Üçüncü kuşak kahve dükkanları, “celebrity” şefler, televizyonda yemek programları, gurme-yazarlar, büyüyen yemek medyası... Bütün bunları nasıl yorumlamalı? Bu derste 21. Yüzyıl Türkiyesi ve yeme-içme alanındaki gelişmeler güncel tüketim sosyolojisi yaklaşımları çerçevesinde değerlendirilecek.

KİMLER KATILABİLİR: Yemek ve kültürle ilgili konulara meraklı ve gastronomi alanında kendini geliştirmek isteyen herkes seminerlere katılabilir. Seminerlerin mutfak profesyonellerinin yanı sıra gıda sektörünün reklam, pazarlama, araştırma, ürün ve strateji geliştirme gibi ilgili alanlarında çalışan profesyonellerin kariyer gelişimine katkıda bulunması da hedeflenmektedir

GÜN ve SAATLER : Program 29 Kasım-12 Ocak tarihleri  arasında hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki grupla sürdürülecektir. Hafta içi dersleri Perşembe günleri 10.00-12.30, hafta sonu dersleri Cumartesi günleri 10:00-12.30 arasında olacaktır.

Haftaiçi başlangıç tarihi 29 Kasım 2018

Haftasonu başlangıç tarihi 01 Aralık 2018

Her grubun eğitimi 6 hafta sürecektir.

EĞİTİM BEDELİ: 1.000 TL (KDV dahil) Ödemeler Axess, Bonus ve Shop & Miles Card’larına 2 taksit olarak uygulanmaktadır. Peşin ödemelerde %5 indirim yapılmaktadır.

 

Eğitmen:

Prof. Dr. Zafer Yenal  2000 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak dersler vermekte ve araştırmalarını sürdürmektedir. Çalışma alanları arasında tarım ve kır sosyolojisi, yemek kültürü çalışmaları ve tarihsel sosyoloji bulunmaktadır. Çağlar Keyder’le birlikte yazdığı son kitabı Bildiğimiz Tarımın Sonu başlığıyla 2013’de İletişim Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yenal, New Perspectives on Turkey ve Gastronomica: The Journal of Critical Food Studies dergilerinin Yazı Kurulu’nda yer almakta, Ağustos 2016’dan bu yana Rektör Danışmanlığı görevini sürdürmektedir. Eğer size uygun bir program yok ise, buradan ön başvuru yapabilirsiniz.
6 oturum | 15 Saat
Boğaziçi Üniversitesi
1000 TL KDV Dahil

Sadece bir adım kaldı...

Ödeme sayfasına git [X] Kapat
Hemen Başvur
Kontenjan henüz dolmadı.

6 oturum | 15 Saat
Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs
1000 TL KDV Dahil

Sadece bir adım kaldı...

Ödeme sayfasına git [X] Kapat
Hemen Başvur
Kontenjan henüz dolmadı.

Eğer size uygun bir program yok ise, buradan ön başvuru yapabilirsiniz.