Yaşamboyu Eğitim Merkezi
 

Uygulamalı Yapı Bilgi Modellemesi (BİM) Sertifika Programı

Bim Kuramı (12 Saat), Prof. Dr. Beliz Özorhon: İnşaat proje yönetimi; inovasyon yönetimi, dijitalleşme, bütünleşik proje yönetimi ve BİM, BİM kuramı; BIM etkinliği, BIM yayılımı, BIM başarı faktörleri; BİM uygulanan proje örnekleri.

BİM Standartları, Yazılımları ve Uygulama Planı (6 Saat), Prof. Dr. Ümit IŞIKDAĞ: BİM yazılımları ve yapıtaşları; bilgi modelleme ve IFC standartları; bina yaşam döngüsü için BİM uygulama planları.

BİM – 3D (Modelleme) (21 Saat), Y. Mimar Furkan Çapkın: BİM ekip organizasyonu; BİM ile metraj ve keşif; BİM ile dökümantasyon üretimi; Uygulamada BİM ile proje kontrolü; Revit/Navisworks ile BİM e giriş; Tasarımda BİM ile Model/Çakışma kontrolü; İmalat çizimleri, sayısal üretim.

BİM – 4D (Zaman Yönetimi), (9 Saat) Y. İnş.Müh. M. Akif İbrahimoğlu: BIM ile zaman yönetimi, Synchro Pro kullanarak 4D Planlama ve Proje Kontrolu, Revit, Primavera, Synchro, Powerbi entegrasyonu.

BİM – 5D (Maliyet Yönetimi), (6 Saat), Y. İnş.Müh. M. Akif İbrahimoğlu: BIM ile maliyet yönetimi, Synchro Pro 5D Metraj ve Maliyet Yönetimi, maliyet analizi, script uygulamaları ve maliyet sapma analiz uygulamaları.

BİM – 6D (Sürdürülebilirlik) (3 Saat), Prof. Dr. Salih Ofluoğlu: BIM ve sürdürülebilirlik, BIM ile Bina Performans Analizi kavramları, BIM ile Bina Enerji Yükü, Güneş Işınımı ve Gün Işığı Analizleri kavramsal çerçevesi.

BİM – 7D (Tesis Yönetimi) (3 Saat), Prof. Dr. Salih Ofluoğlu: Tesis yönetiminin yaşam döngüsündeki yeri, tesis yönetimi yazılımları, BIM ve tesis yönetimi yazılım entegrasyonu, dijital ikizler.

Örnek Uygulama (12 Saat), Prof. Dr. Beliz Özorhon: Gerçek proje dokumanları üzerinde modelleme çalışması yapılması.

 

KİMLER KATILABİLİR: İnşaat projelerinin tasarım, mühendislik ve uygulama süreçlerinde görev alan ve  BİM uygulamalarını kullanan/kullanmayı düşünen mimar ve mühendisler. 

GÜN ve SAATLER       : Pazartesi, Çarşamba 18:30-21:30 ve Cumartesi, Pazar 10:00-13:00 

(Program toplam 72 saatten oluşmaktadır.)

Eğitimler online interaktif olarak Zoom platformu üzerinden yapılmaktadır. İnteraktif eğitim olması nedeniyle derslerde kayıt alınmamaktadır.

Programın sonunda online olarak Boğaziçi Üniversitesi Yeterlik Sertifikası almaya hak kazanabilmek için programa %80 oranında katılım sağlamış olmak ve program sonunda yapılan uygulamalı proje çalışmasını yaparak başarı sağlamak gerekmektedir.