Yaşamboyu Eğitim Merkezi
 

Uygulamalı Yapı Bilgi Modellemesi (BİM) Sertifika Programı

         İÇERİK: 

  • BİM Kuramı (12 Saat),  İnşaat proje yönetimi; bütünleşik proje yönetimi ve BİM, BİM kuramı ve tasarımı; inşaat sürecinde BİM; BİM ile işbirliği yaklaşımları; BİM uygulanan proje örnekleri.

  • BİM Standartları, Yazılımları ve Uygulama Planı (6 Saat) BİM yazılımları ve yapıtaşları; bilgi modelleme ve IFC standartları; bina yaşam döngüsü için BİM uygulama planları.

  • BİM – 3D (Modelleme) (21 Saat) BİM ekip organizasyonu; BİM ile metraj ve keşif; BİM ile dökümantasyon üretimi; Uygulamada BİM ile proje kontrolü; Revit/Navisworks ile BİM e giriş; Tasarımda BİM ile Model/Çakışma kontrolü; İmalat çizimleri, sayısal üretim.

  • BİM – 4D (Zaman Yönetimi), (9 Saat)  BIM ile zaman yönetimi, Synchro Pro kullanarak 4D Planlama ve Proje Kontrolu, Revit, Primavera, Synchro, Powerbi entegrasyonu.

  • BİM – 5D (Maliyet Yönetimi), (6 Saat) BIM ile maliyet yönetimi, Synchro Pro 5D Metraj ve Maliyet Yönetimi, maliyet analizi, script uygulamaları ve maliyet sapma analiz uygulamaları.

  • BİM – 6D (Sürdürülebilirlik) (3 Saat) BIM ve sürdürülebilirlik, BIM ile Bina Performans Analizi kavramları, BIM ile Bina Enerji Yükü, Güneş Işınımı ve Gün Işığı Analizleri kavramsal çerçevesi.

  • BİM – 7D (Tesis Yönetimi) (3 Saat) Tesis yönetiminin yaşam döngüsündeki yeri, tesis yönetimi yazılımları, BIM ve tesis yönetimi yazılım entegrasyonu, dijital ikizler.

  • Akıllı Çözümler (6 Saat) Proje yönetiminde bilişim teknolojileri, Veri yönetimi, Yapay zeka, İnsansız hava araçları, Sanal gerçeklik.

  • Uygulama Sınav (6 Saat) Gerçek proje dokumanları üzerinde modelleme çalışması yapılması.

 

KİMLER KATILABİLİR: İnşaat projelerinin tasarım, mühendislik ve uygulama süreçlerinde görev alan ve  BİM uygulamalarını kullanan/kullanmayı düşünen mimar ve mühendisler. 

GÜN ve SAATLER : Salı, Perşembe  18:30-21:30 ve Cumartesi, Pazar 10:00-13:00 

(Program toplam 72 saatten oluşmaktadır.)

Ücret   : 7.500TL (KDV dahil) Ödemeler Bonus ve Shop & Miles Card’larına 6 taksit olarak uygulanmaktadır. Boğaziçi Mezunlarına %10 indirim yapılmaktadır.

Eğitimler online interaktif olarak Zoom platformu üzerinden yapılmaktadır. İnteraktif eğitim olması nedeniyle derslerde kayıt alınmamaktadır.

Programın sonunda online olarak Boğaziçi Üniversitesi Yeterlik Sertifikası almaya hak kazanabilmek için programa %80 oranında katılım sağlamış olmak ve program sonunda yapılan uygulamalı proje çalışmasını yaparak başarı sağlamak gerekmektedir.