Yaşamboyu Eğitim Merkezi
 
TARİH 09/06/2020
SÜRE 2 Saat
YER Online Sanal Sınıf
Fiyat 108 TL

İnsan ve Teknoloji

21.YY dünya tarihinde sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçtiğimiz asır olarak bilenecek. Bu bilgi toplumuna geçişimizi çok hızlandıran en önemli unsur teknolojik gelişmelerin çok artmasıdır. İnsan yüzyıllardır ciddi biyolojik bir evrim geçirmemişken, yeni teknolojik gelişmelere adapte olması çok hızlı oluyor. Bunun haliyle her alanda negatif ya da pozitif sonuçları var.

 İnsanın hayal gücü ve bilgisi, çağlardan beri doğaya hükmetmek isteği, doyurulamaz yeni şeyleri keşfetme, sahip olma arzusu yüzünden yeni medeniyetler kurmuş ya da batırmış. Yaşanan deneyimlerin sonucu kendi insanlık hikayesini yazıyor, mitlerini yaratıyor. Mesela kadim Sümer Medeniyetinde anlatılan ölümsüzlüğü arayan Gılgamış’ın hikayesi günümüzde hala ilerleyen teknolojinin de yardımıyla bazılarının hayali olmaya devam ediyor. Bununla ilgili çalışmalar var. Yapay zeka ve robotlar konusundaki gelişmeler belki insanla teknoloji arasındaki sınırları kaldıracak. Belki bilgisayarların insanlar adına verdikleri kararlarla yönetilmeyi seçmek zorunda kalacağız. Hali hazırda sosyal medyada bizimle ilgili toplanan dataların kullanılmasıyla farkında olmadan yaptığımız seçimler manipüle ediliyor. Seyrettiğimiz distopik, fantastik filmlerde gördüklerimizi ilk defa yavaş yavaş yaşamaya başladık. Bu derste efsane olmuş bir dizinin, ‘Black Mirror’ın 3. Sezon 1. Bölümü üzerinden ve başka örnekleri de kullanarak insan teknoloji ilişkisinin kısa bir tarihçesine bakıp gelecekle ilgili bizim için yazılan senaryoları kavramaya, farkındalık yaratmaya çalışacağız.

Önemli Not: Bu eğitimden önce bahsi geçen Black Mirror dizisinin 3. Sezon 1.bölüm’ü izlenirse iyi olur.

https://www.dizibox.pw/black-mirror-3-sezon-1-bolum-hd-izle/Eğer size uygun bir program yok ise, buradan ön başvuru yapabilirsiniz.
1 oturum | 2 Saat
Online Sanal Sınıf
108 TL KDV Dahil

Sadece bir adım kaldı...

Ödeme sayfasına git [X] Kapat
Hemen Başvur
Kontenjan henüz dolmadı.